Zadzwoń: +48 725 300 600 Lub napisz: [email protected]

Dlaczego warto zadbać o prawidłową organizację miejsca pracy w biurze?

Strona Główna » Blog » Dlaczego warto zadbać o prawidłową organizację miejsca pracy w biurze?
Dlaczego warto zadbać o prawidłową organizację miejsca pracy w biurze?

Praca, w której człowiek spędza sporo swojego czasu w ciągu dnia wymaga odpowiednich warunków, jakie zapewnić powinien pracodawca. Wydawać by się mogło, że czynności biurowe są mało obciążające. Mimo to właściwa organizacja miejsca pracy w biurze jest niezwykle istotna i znacząco wpływa na zdrowie, ale i efektywność pracownika.

Jak zorganizować stanowisko pracy przy komputerze?

Organizacja pracy biurowej zaczyna się od stanowiska, którym najczęściej jest biurko i sprzęt na nim się znajdujący.

Jak ustawić monitor na biurku?

Monitor – ekran komputera to sprzęt, który bezpośrednio wpływa na wzrok, emitując światła i kolory, na które patrzy pracownik. Ergonomia miejsca pracy uściśla odległość w jakiej ten powinien się znajdować. Ustawienie ekranu nie powinno przekraczać 60-70 cm, ale z zasady im większa przekątna monitora, tym lepiej, aby był dalej od zasięgu wzroku. Ważne jest także, aby ekran był ustawiony na wprost, nie wymuszając skrętów ani schylania głowy. Wszystkie te składowe dbają o właściwą pozycję ciała, zapewniającą zdrowie podczas pracy.

Jakie krzesło do biurka?

Siedzisko – zasady ergonomii podpowiadają, że taboret, który jest nieodłącznym elementem wyposażenia miejsca pracy musi spełniać określone normy, które znacząco wpływają na pozycję siedzącą w jakiej pracownik spędza większość czasu podczas wykonywania obowiązków. Krzesło biurowe musi mieć zatem możliwość regulacji, dostosowującej wysokość do wzrostu użytkownika, oraz zapewniające odpowiedni kąt i podparcie rąk przy biurku tj. kąt prosty lub lekko rozwarty.

Jak oświetlić stanowisko komputerowe?

Oświetlenie do biura – bardzo istotą kwestią jest oświetlenie stanowiska komputerowego. Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, które jest jasne, najlepiej jeśli doświetlane światłem naturalnym, pochodzącym z okna. Ten rodzaj światła korzystnie wpływa na jakość pracy, ponieważ w naturalny sposób oddaje energię pochodzącą ze słońca. Jeśli jednak przestrzeń biurowa ogranicza dostęp do okna, konieczna jest inwestycja w sztuczne zagospodarowanie pokoju w punkty świetlne. Dobór źródeł jest sprawą indywidualną i należy do wyboru pracodawcy, jednak coraz częściej stosowanymi rozwiązaniami są światła LED-owe, które pobierają mniej energii elektrycznej, ale również nie nagrzewają się zbyt szybko.

Jaka powinna być temperatura w biurze?

Klimat – temperatura w biurze ma bardzo duże znaczenie i wpływa na komfort pracy. Ciepłe lata i towarzyszące im mocne słońce, bardzo nagrzewają pomieszczenia, w których warto zainstalować urządzenia chłodzące typu klimatyzacja. Doskwierające ciepło nie wpływa pozytywnie na prace umysłowe i dekoncentruje pracownika. Mroźne zimy natomiast potrafią sprawić, że temperatura w pracy biurowej będzie trudna do zniesienia, jeśli pracownikowi będzie zimno. Szczególnie dłuższe przerwy w czynnościach zawodowych typu święta lub weekendy mogą sprawić, że klimat pomieszczenia znacząco się wychłodzi, a powrót podwładnych do pracy okaże się niemiłym rozczarowaniem, kiedy chłód będzie ograniczał wykonywanie czynności.

18°C to temperatura minimalna przewidziana dla pomieszczeń biurowych

Pracodawca zatem musi przewidywać zmianę warunków atmosferycznych, dbając o to, aby ergonomia pracy biurowej była dopasowana do temperatury otoczenia. Sami pracownicy natomiast powinni mieć na uwadze częste wietrzenie pomieszczeń i dostęp do świeżego powietrza, które znacząco wpływa na dotlenienie mózgu i jakość pracy.

Utrzymanie w czystości własnego otoczenia

Porządek – organizacja stanowiska pracy w biurze zależy także od samych pracowników i powinna być uregulowana odgórnymi zasadami. Utrzymywanie w czystości własnego otoczenia powinno być nawykiem każdego użytkownika własnej, biurowej przestrzeni. Porządek i właściwe ułożenie narzędzi pracy wpływają na skupienie się nad czynnościami, które należą do obowiązków. Bałagan bardzo dekoncentruje, a nawet wprowadza stres. Często spotykane jest bowiem poszukiwanie potrzebnych dokumentów czy materiałów, które utknęły gdzieś w stercie, niepotrzebnych rzeczy. Samodyscyplina i systematyczność to cechy pożądane w pracy biurowej, które wpływają nie tylko na utrzymywanie czystości, ale i samozadowolenie.

Biura do Wynajęcia Warszawa Śródmieście

Organizacja pracy biurowej

Organizacja stanowiska pracy biurowej zgodnie z wymogami ergonomii powinna być dobrze znana pracodawcy, ale jego intencją, a nawet obowiązkiem, jest przekazanie tej wiedzy własnym pracownikom. Stanowiska pracy w biurze muszą być wyposażone i dostosowane do jednostki o czym mówią zasady ergonomii, jednak praktyka zastosowania wszystkich metod bardzo procentuje na jakość pracy zespołu.

Organizacja pracy w firmie

Kreatywność – organizacja pracy w firmie wpływa na innowacyjne myślenie podwładnych, a to skutkuje efektywnością całego przedsiębiorstwa. Człowiek, który dobrze czuje się we „własnym kącie” biura, potrafi pozytywnie myśleć i pobudza w sobie proaktywne poczucie obowiązków.

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Skupienie – ergonomiczne stanowisko pracy biurowej wpływa na komfort i poczucie bezpieczeństwa pracownika, a to z kolei owocuje jego koncentracją, która w przypadku stanowisk umysłowych jest bardzo istotna i wpływa na ogólną kondycję firmy.

Organizacja pracy w biurze

Zdrowie – organizacja pracy w biurze łączy w sobie wiele wytycznych, które oprócz walorów estetycznych, mają przede wszystkim służyć zdrowiu pracowników. Wymuszone pozycje ciała w których przychodzi spędzać wiele godzin, negatywnie skutkują na jakość funkcjonowania układu kostnego, ale i nerwowego. Dlatego właśnie ergonomia pracy ma za zadanie wytyczać instrukcje, które wcielone w życie posłużą komfortowi i wygodzie pracowników.

Call Now Button