organizacja stanowiska pracy biurowej

Organizacja Stanowiska Pracy Biurowej – 5 Kluczowych Elementów

Praca, w której człowiek spędza sporo swojego czasu w ciągu dnia wymaga odpowiednich warunków, jakie zapewnić powinien pracodawca. Wydawać by się mogło, że czynności biurowe są mało obciążające. Mimo to właściwa organizacja miejsca pracy w biurze jest niezwykle istotna i znacząco wpływa na zdrowie, ale i efektywność pracownika.

Zastanawiasz się, dlaczego organizacja stanowiska pracy biurowej jest tak ważna? Organizacja miejsca pracy w biurze idzie w parze z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Właściwa adaptacja stanowisk pracy do indywidualnych potrzeb pracownika to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia i efektywności.

Oto kilka kluczowych informacji, które dowiesz się z tego artykułu:

 • Jakie są podstawowe zasady organizacji stanowiska pracy?
 • Dlaczego dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy jest tak istotne dla pracowników biurowych?
 • Jakie są najważniejsze zalecenia w kontekście pracy przy komputerze?
 • Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas aranżacji stanowisk pracy biurowej?
 • W jaki sposób sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa wpływają na komfort i efektywność w miejscu pracy?

Jak zorganizować stanowisko pracy przy komputerze?

W kontekście sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy, istotne jest, aby stanowisko pracy spełniało wymagania określone przez polityki socjalnej. Obowiązki pracodawcy obejmują zapewnienie, że wszystkie stanowiska pracy są odpowiednio zorganizowane, zwłaszcza w pomieszczeniach pracy, aby maksymalnie wspierać komfort i efektywność wykonywania pracy przez pracowników.

Organizacja pracy zaczyna się od stanowiska, którym najczęściej jest biurko i sprzęt na nim się znajdujący.

Przeczytaj również  Jak efektywnie opisać umiejętności obsługi komputera w CV?

Jak ustawić monitor na biurku?

Monitor, będący kluczowym urządzeniem technicznym na wielu stanowiskach pracy, pełni ważną funkcję w codziennej pracy przy komputerze. Eksperci w zakresie ergonomii pracy podkreślają, że właściwe ustawienie ekranu monitora ma bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników, przede wszystkim na wzrok oraz pozycję siedzącą. Emitujące światło i kolory wpływają na nasze oczy, dlatego odpowiednia odległość ekranu od oczu jest kluczowa.

Zalecenia dotyczące ustawienia monitora na stanowiskach pracy:

 • Odległość ekranu: 60-70 cm (z uwzględnieniem większej przekątnej monitora).
 • Możliwość regulacji kąta nachylenia dla optymalnego widoku.
 • Ustawienie na wprost, aby unikać skrętów i schylenia głowy.

Dbając o zorganizowane stanowisko pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnienia warunków spełniających polskie normy w zakresie bhp i higieną pracy. Wprowadzenie takich rozwiązań chroni przed czynnikami szkodliwymi i gwarantuje lepsze warunki pracy.

Jakie krzesło do biurka?

Siedzisko – zasady ergonomii podpowiadają, że taboret, który jest nieodłącznym elementem wyposażenia miejsca pracy musi spełniać określone normy, które znacząco wpływają na pozycję siedzącą w jakiej pracownik spędza większość czasu podczas wykonywania obowiązków. Krzesło biurowe musi mieć zatem możliwość regulacji, dostosowującej wysokość do wzrostu użytkownika, oraz zapewniające odpowiedni kąt i podparcie rąk przy biurku tj. kąt prosty lub lekko rozwarty.

Jak oświetlić stanowisko komputerowe?

Oświetlenie do biura – bardzo istotą kwestią jest odpowiednie oświetlenie stanowiska komputerowego. Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, które jest jasne, najlepiej jeśli doświetlane światłem naturalnym, pochodzącym z okna. Ten rodzaj światła korzystnie wpływa na jakość pracy, ponieważ w naturalny sposób oddaje energię pochodzącą ze słońca.

Jeśli jednak przestrzeń biurowa ogranicza dostęp do okna, konieczna jest inwestycja w sztuczne zagospodarowanie pokoju w punkty świetlne. Dobór źródeł jest sprawą indywidualną i należy do wyboru pracodawcy, jednak coraz częściej stosowanymi rozwiązaniami są światła LED-owe, które pobierają mniej energii elektrycznej, ale również nie nagrzewają się zbyt szybko.

Przeczytaj również  Jakie są cechy dobrego pracownika biurowego?

Jaka powinna być temperatura w biurze?

Klimat – temperatura w biurze ma bardzo duże znaczenie i wpływa na komfort pracy. Ciepłe lata i towarzyszące im mocne słońce, bardzo nagrzewają pomieszczenia, w których warto zainstalować urządzenia chłodzące typu klimatyzacja. Doskwierające ciepło nie wpływa pozytywnie na prace umysłowe i dekoncentruje pracownika.

Mroźne zimy natomiast potrafią sprawić, że temperatura w środowisku pracy będzie trudna do zniesienia, jeśli pracownikowi będzie zimno. Szczególnie dłuższe przerwy w czynnościach zawodowych typu święta lub weekendy mogą sprawić, że klimat pomieszczenia znacząco się wychłodzi, a powrót podwładnych do pracy okaże się niemiłym rozczarowaniem, kiedy chłód będzie ograniczał wykonywanie czynności.

18°C to temperatura minimalna przewidziana dla pomieszczeń biurowych

Pracodawca zatem musi przewidywać zmianę warunków atmosferycznych, dbając o to, aby ergonomia pracy biurowej była dopasowana do temperatury otoczenia. Sami pracownicy natomiast powinni mieć na uwadze częste wietrzenie pomieszczeń i dostęp do świeżego powietrza, które znacząco wpływa na dotlenienie mózgu i jakość pracy.

Utrzymanie w czystości własnego otoczenia

Porządek – organizacja stanowiska pracy w biurze zależy także od samych pracowników i powinna być uregulowana odgórnymi zasadami. Utrzymywanie w czystości własnego otoczenia powinno być nawykiem każdego użytkownika własnej, biurowej przestrzeni. Porządek i właściwe ułożenie narzędzi pracy wpływają na skupienie się nad czynnościami, które należą do obowiązków.

Bałagan bardzo dekoncentruje, a nawet wprowadza stres. Często spotykane jest bowiem poszukiwanie potrzebnych dokumentów czy materiałów, które utknęły gdzieś w stercie, niepotrzebnych rzeczy. Samodyscyplina i systematyczność to cechy pożądane w pracy biurowej, które wpływają nie tylko na utrzymywanie czystości, ale i samozadowolenie.

Organizacja pracy biurowej

Organizacja stanowiska pracy biurowej zgodnie z wymogami ergonomii powinna być dobrze znana pracodawcy, ale jego intencją, a nawet obowiązkiem, jest przekazanie tej wiedzy własnym pracownikom. Stanowiska pracy w biurze muszą być wyposażone i dostosowane do jednostki o czym mówią zasady ergonomii, jednak praktyka zastosowania wszystkich metod bardzo procentuje na jakość pracy zespołu.

Przeczytaj również  Sztuczna inteligencja w nieruchomościach: Rewolucja w zarządzaniu i inwestowaniu

Organizacja pracy w firmie

Kreatywność – organizacja pracy w firmie wpływa na innowacyjne myślenie podwładnych, a to skutkuje efektywnością całego przedsiębiorstwa. Człowiek, który dobrze czuje się we “własnym kącie” biura, potrafi pozytywnie myśleć i pobudza w sobie proaktywne poczucie obowiązków.

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Skupienie – ergonomiczne stanowisko pracy biurowej wpływa na komfort i poczucie bezpieczeństwa pracownika, a to z kolei owocuje jego koncentracją, która w przypadku stanowisk umysłowych jest bardzo istotna i wpływa na ogólną kondycję firmy.

Organizacja pracy w biurze

Zdrowie – organizacja pracy w biurze łączy w sobie wiele wytycznych, które oprócz walorów estetycznych, mają przede wszystkim służyć zdrowiu pracowników. Wymuszone pozycje ciała w których przychodzi spędzać wiele godzin, negatywnie skutkują na jakość funkcjonowania układu kostnego, ale i nerwowego. Dlatego właśnie ergonomia pracy ma za zadanie wytyczać instrukcje, które wcielone w życie posłużą komfortowi i wygodzie pracowników.

Podsumowanie – Organizacja stanowiska pracy biurowej

Pracodawcy muszą zapewnić odpowiednią organizację stanowisk pracy w biurze, by spełniać wymagania określone w polskich normach. Wygodna pozycja siedząca, prawidłowe ustawienie ekranem monitora i dostosowane do potrzeb pracowników urządzenia techniczne stanowią podstawę. Komfortowe miejsce pracy zabezpiecza zdrowie i zapewnia efektywność codziennej pracy.

Zalecenia dla organizacji stanowisk pracy obejmują:

 • Światło naturalne jako optymalne źródło oświetlenia.
 • Możliwość regulacji wysokości krzesła, gwarantująca wygodną pozycję siedzącą.
 • Urządzenia techniczne, takie jak monitory, muszą być łatwo dostępne dla pracowników.
 • Przestrzeganie przepisów bhp, chroniących przed czynnikami szkodliwymi.
 • Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej oraz dostosowanie wysokości pomieszczeń.

Zadbanie o te aspekty wspomaga pracowników w efektywnym wykonywaniu ich obowiązków, dbając jednocześnie o ich zdrowie.

Call Now Button