Zadzwoń: +48 22 111 00 50 Lub napisz: [email protected]

Jakie oświetlenie do biura wybrać?

Strona Główna » Blog » Jakie oświetlenie do biura wybrać?
Jakie oświetlenie do biura wybrać?

W miejscu pracy spędzamy często ponad 8 godzin, w związku z tym bardzo ważne jest, aby otoczenie zwiększało wydolności i efektywność w wykonywaniu obowiązków, pozytywnie wpływało na nastrój jak i na nastawienie do pracy. Odpowiednio wysoki komfort pracy to nie tylko najnowszy i najbardziej wydajny sprzęt komputerowy, ale również dobre oświetlenie, które w biurze powinno być dobrane odpowiednio do rozmiarów powierzchni biurowej.

Złe światło do pracy w biurze może powodować, że organizm jest zmęczony i senny czyli po prostu nie wydajny, dlatego warto wiedzieć jakie oświetlenie będzie najlepsze do biura.

Rodzaje oświetlenia biurowego

Podstawowym wyposażeniem każdego miejsca pracy jest dobre oświetlenie. Panujące warunki pracy wpływają bezpośrednio na samopoczucie pracowników. Odpowiednie światło pozwala utrzymać energię w pracy jak i motywować ludzi do działania. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście świtało naturalne, lecz jego brak jest odczuwalny nie tylko jesienią i zimą.

Szukając odpowiedniego oświetlenia do biura warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Między innymi powinniśmy brać pod uwagę rodzaje pomieszczeń biurowych, w których montowane będą lampy biurowe. Ważne jest czy planujemy oświetlić tzw. open space czy potrzebujemy lamp do mniejszych pomieszczeń. Oświetlenie możemy podzielić na miejscowe inaczej punktowe i główne. Najwięcej światła daje oświetlenie główne, za takie najczęściej uznaje się lampy sufitowe.

Dodatkowo warto wybrać oświetlenie LED, które jest nie tylko energooszczędne, ale również ekologiczne i trwałe. Zakup takiego oświetlenia może być bardzo kosztowny, ale umożliwia obniżenie kosztów późniejszych rachunków.

Światło ciepłe czy zimne w biurze

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy – szczególnie w pracy biurowej jest bardzo ważne. Ile luxów powinno mieć światło by pracowało się najlepiej?

W biurze powinno być oświetlenie chłodne w temperaturze 4100 – 5000 k. Ten zakres temperatury barwowej bardzo nadaje się do biura, chociaż może wydawać się, że światło jest męczące i nienaturalne, jego wpływ na wzrok i koncentracje jest rewelacyjny.

Dlaczego oświetlenie w biurze jest takie istotne?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy, pracodawca musi zapewnić pracownikowi warunki, zgodne z formą wykonywania pracy. Nie można dopuścić do tego, że wzrok pracownika ulegnie pogorszeniu z powodu zaniedbań pracodawcy.

Oświetlenie to obszar, który powinien być ważny dla każdego szefa czy właściciela firmy. Praca za biurkiem wymaga od pracowników skupienia i bardzo dobrego stanu wzroku, ponieważ oczy męczą się już po kilku godzinach patrzenia w ekran komputera. Należy również pamiętać, że złe oświetlenie w biurach zaliczane jest do grupy niebezpiecznych i szkodliwych czynników występujących w pracy, może ono wpłynąć na problemy zdrowotne i zmniejszyć wydajność, ale także być uciążliwe dla pracownika. Dlatego oświetlenie w biurze powinno spełniać wszelkie normy.

Szybkie podsumowanie

Na koniec szybkie podsumowanie, które odpowiada na najczęściej zadawane pytania, między innymi: Ile luksów powinno być na stanowisku pracy biurowej? Jakie powinno być natężenie oświetlenia w biurze? Jakie powinno być oświetlenie w biurze?

  • pomieszczenie biurowe powinno mieć dostęp do dziennego światła;
  • szyby w oknach powinny być czyste, by przepuszczać jak światło dzienne, a także w oknach powinny się znajdować rolety lub żaluzje, które pozwolą wyeliminować nadmiar promieni słonecznych;
  • oświetlenie elektryczne powinno mieć odpowiednie parametry zgodne z Polskimi Normami, a także być niezależne od światła dziennego;
  • w biurach powinny być zainstalowane 3 rodzaje światła: ogólne, miejscowe i złożone ( składające się z oświetlenia ogólnego i miejscowego);
  • 500 luxów to optymalne natężenie światła w biurze z komputerami, a także do czytania i pisania ręcznego, 300 lx należy wybrać do recepcji czy pomieszczeń do kopiowania dokumentów, za to 200 lx wystarczy w magazynach i archiwach;
  • natężenie światła w pokojach z komputerami powinno być zróżnicowane – wysoki poziom światła jest potrzebny do oświetlenia stołu i klawiatury, ale już nie potrzebny na ekranie komputera;
  • oświetlenie w pokojach biurowych nie powinno być instalowane nad biurkiem.

Call Now Button