W miejscu pracy spędzamy często ponad 8 godzin, w związku z tym bardzo ważne jest, aby otoczenie zwiększało wydolności i efektywność w wykonywaniu obowiązków, pozytywnie wpływało na nastrój jak i na nastawienie do pracy. Odpowiednio wysoki komfort pracy to nie tylko najnowszy i najbardziej wydajny sprzęt komputerowy, ale również dobre oświetlenie, które w biurze powinno być dobrane odpowiednio do rozmiarów powierzchni biurowej.
Złe światło do pracy w biurze może powodować, że organizm jest zmęczony i senny czyli po prostu nie wydajny, dlatego warto wiedzieć jakie oświetlenie będzie najlepsze do biura.
Przeskocz do akapitu:
Rodzaje oświetlenia biurowego
Podstawowym wyposażeniem każdego miejsca pracy jest dobre oświetlenie. Panujące warunki pracy wpływają bezpośrednio na samopoczucie pracowników. Odpowiednie światło pozwala utrzymać energię w pracy jak i motywować ludzi do działania. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście świtało naturalne, lecz jego brak jest odczuwalny nie tylko jesienią i zimą.
Szukając odpowiedniego oświetlenia do biura warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Między innymi powinniśmy brać pod uwagę rodzaje pomieszczeń biurowych, w których montowane będą lampy biurowe. Ważne jest czy planujemy oświetlić tzw. open space czy potrzebujemy lamp do mniejszych pomieszczeń. Oświetlenie możemy podzielić na miejscowe inaczej punktowe i główne. Najwięcej światła daje oświetlenie główne, za takie najczęściej uznaje się lampy sufitowe.
Dodatkowo warto wybrać oświetlenie LED, które jest nie tylko energooszczędne, ale również ekologiczne i trwałe. Zakup takiego oświetlenia może być bardzo kosztowny, ale umożliwia obniżenie kosztów późniejszych rachunków.
Światło ciepłe czy zimne w biurze
Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy – szczególnie w pracy biurowej jest bardzo ważne. Ile luxów powinno mieć światło by pracowało się najlepiej?
W biurze powinno być oświetlenie chłodne w temperaturze 4100 – 5000 k. Ten zakres temperatury barwowej bardzo nadaje się do biura, chociaż może wydawać się, że światło jest męczące i nienaturalne, jego wpływ na wzrok i koncentracje jest rewelacyjny.
Dlaczego oświetlenie w biurze jest takie istotne?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy, pracodawca musi zapewnić pracownikowi warunki, zgodne z formą wykonywania pracy. Nie można dopuścić do tego, że wzrok pracownika ulegnie pogorszeniu z powodu zaniedbań pracodawcy.
Oświetlenie to obszar, który powinien być ważny dla każdego szefa czy właściciela firmy. Praca za biurkiem wymaga od pracowników skupienia i bardzo dobrego stanu wzroku, ponieważ oczy męczą się już po kilku godzinach patrzenia w ekran komputera. Należy również pamiętać, że złe oświetlenie w biurach zaliczane jest do grupy niebezpiecznych i szkodliwych czynników występujących w pracy, może ono wpłynąć na problemy zdrowotne i zmniejszyć wydajność, ale także być uciążliwe dla pracownika. Dlatego oświetlenie w biurze powinno spełniać wszelkie normy.
Szybkie podsumowanie
Na koniec szybkie podsumowanie, które odpowiada na najczęściej zadawane pytania, między innymi: Ile luksów powinno być na stanowisku pracy biurowej? Jakie powinno być natężenie oświetlenia w biurze? Jakie powinno być oświetlenie w biurze?
- pomieszczenie biurowe powinno mieć dostęp do dziennego światła;
- szyby w oknach powinny być czyste, by przepuszczać jak światło dzienne, a także w oknach powinny się znajdować rolety lub żaluzje, które pozwolą wyeliminować nadmiar promieni słonecznych;
- oświetlenie elektryczne powinno mieć odpowiednie parametry zgodne z Polskimi Normami, a także być niezależne od światła dziennego;
- w biurach powinny być zainstalowane 3 rodzaje światła: ogólne, miejscowe i złożone ( składające się z oświetlenia ogólnego i miejscowego);
- 500 luxów to optymalne natężenie światła w biurze z komputerami, a także do czytania i pisania ręcznego, 300 lx należy wybrać do recepcji czy pomieszczeń do kopiowania dokumentów, za to 200 lx wystarczy w magazynach i archiwach;
- natężenie światła w pokojach z komputerami powinno być zróżnicowane – wysoki poziom światła jest potrzebny do oświetlenia stołu i klawiatury, ale już nie potrzebny na ekranie komputera;
- oświetlenie w pokojach biurowych nie powinno być instalowane nad biurkiem.