Szukasz biura z dużym parkingiem? Sprawdź co decyduje o wielkości parkingu w budynkach biurowych!

Szukasz biura z dużym parkingiem? Sprawdź co decyduje o wielkości parkingu w budynkach biurowych!

Każdy nowoczesny biurowiec powinien posiadać parking. Jest to standard, którego oczekuje większość najemców. Bardzo istotna jest dla nich zarówno liczba oferowanych stanowisk, jak również powierzchnia parkingu. Wybierając bowiem miejsce na biuro, analizują zaplecze biurowców, zwłaszcza pod kątem wygody pracowników, którzy codziennie będą korzystać z budynku. Wiadomo zaś, że wiele osób przyjeżdża do pracy samochodem, w związku z czym bardzo ważne jest, by mieli gdzie zostawiać swoje pojazdy. Biura z dużym parkingiem będą więc konieczne, zwłaszcza w firmach, zatrudniających większą liczbę osób.

Lokalizacja miejsc parkingowych

Przy biurowcach najczęściej budowane są naziemne parkingi. Jednak ze względu na komfort pracowników, bardzo często stosuje się zadaszenia lub umieszcza się parkingi na poziomach podziemnych. W ten sposób rozwiązany zostaje problem, związany z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Bardzo dużo biurowców posiada zarówno parkingi  podziemne jak i naziemne, np. wśród biur na śródmieściu na ulicy marszałkowskiej znajdziemy takie oferty. Dodatkowo, przeznaczenie kondygnacji podziemnej na parkingi pozwala efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń, a także zagospodarować teren. Większa bowiem część działki może zostać przeznaczona wtedy na pomieszczenia biurowe. Pozostałą przestrzeń można również ciekawie zagospodarować, na przykład wykorzystać na obszary zielone.

Wielkość parkingów

Wybierając miejsce na budynki biurowe, firmy zwracają uwagę na liczbę dostępnych miejsc parkingowych. Oczywiście ich liczba wiąże się z lokalizacją biurowca. Jeżeli bowiem znajduje się on w miejscu, gdzie dobrze rozwinięta jest sieć komunikacji miejskiej, duża liczba miejsc parkingowych nie będzie konieczna. Większość pracowników na pewno będzie wolała skorzystać z transportu publicznego.

Nie bez znaczenia jest również odległość budynku od centrum miasta. Jeżeli biurowiec zlokalizowany jest na obrzeżach, na pewno potrzebna będzie duża liczba miejsc parkingowych, gdyż dojazd samochodem w tym przypadku jest najłatwiejszy.

Przeczytaj również  Skąd się wzięły nazwy dzielnic Warszawy? Historia i pochodzenie miejskich terminów

Współczynnik miejsc parkingowych

Najemca powinien dowiedzieć się, ile miejsc parkingowych przypada na biurowiec. O tym, czy biuro będzie posiadało dużą ilość miejsc parkingowych czy nie, decyduje tzw. współczynnik miejsc parkingowych. Jest to, zgodnie z definicją, liczba metrów kwadratowych powierzchni brutto, przypadająca na jedno miejsce parkingowe. Dzięki temu, najemca może szybko sprawdzić, czy odpowiada mu liczba miejsc parkingowych przy danym biurowcu. Stały współczynnik miejsc parkingowych dotyczy jednak wyłącznie nieruchomości komercyjnych. W przypadku bowiem biura w kamienicy, usytuowanej np. w centrum miasta, codzienne parkowanie to już problem najemcy.

Wielkość biurowca oraz jego lokalizacja, o czym już wcześniej była mowa, to czynniki wpływające na liczbę dostępnych miejsc parkingowych.

I tak w budynkach znajdujących się w centrum miasta, na wynajęty lokal o powierzchni 100 m kw. brutto, najemcy przysługuje jedno miejsce parkingowe (współczynnik na poziomie 1:100). W biurowcach położonych nieco dalej od centrum współczynnik wynosi od 1:50 do 1:90.

Wynajmij biuro w centrum Warszawy: Biura na Warszawskim Śródmieściu

Natomiast w biurowcach na przedmieściach obowiązuje współczynnik od 1:30 do 1:50. Z tych informacji wynika, że jeżeli najemca poszukuje powierzchni biurowej 150 m kw. i 2 miejsc parkingowych, musi rozważyć biurowiec oferujący współczynnik parkingowy co najmniej 1:75.

Gorzej jest w ścisłym centrum, gdzie współczynnik parkingowy to nawet 1:210. Jednak sytuacja ta jest zrozumiała, bowiem dostępność do środków komunikacji publicznej sprawia, że budynki biurowe w centrum miasta, nie muszą dysponować dużym parkingiem. Oczywiście, przy zawieraniu umowy najmu zawsze można negocjować, dotyczy to również liczby miejsc parkingowych.

Call Now Button