Ile m2 powinno przypadać na pracownika?

Kiedy myślimy o wynajmie biura lub relokacji istniejącej firmy, jednym z kluczowych aspektów jest odpowiedź na pytanie, ile metrów kwadratowych powinno przypadać na jednego pracownika. Właściwe rozplanowanie przestrzeni biurowej to nie tylko kwestia zgodności z przepisami, ale również dbałość o komfort i wydajność pracy. W tym artykule zagłębimy się w temat zagospodarowania powierzchni biurowej na samego pracownika, uwzględniając różne czynniki i kwestie.

Z artykułu dowiesz się:

  • Ile m2 na osobę w biurze?
  • Jakie czynniki wpływają na wymaganą powierzchnię?
  • Jakie są normy prawne dotyczące przestrzeni biurowej i co gwarantuje spełnienie wymagań bezpieczeństwa?
  • Ile wolnej przestrzeni powinien mieć każdy pracownik w pomieszczeniach stałej pracy?

Ile m2 na osobę w biurze?

Według rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w pomieszczeniach biurowych powinno przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych objętości pomieszczenia na jednego pracownika.

W praktyce oznacza to, że przy standardowej wysokości pomieszczenia biurowego (3 metry) przypadać powinno około 4,3 metra kwadratowego na jednego pracownika. Jednak te wartości mogą się różnić w zależności od funkcji pomieszczenia oraz urządzeń w nim się znajdujących.

Kiedy bierzemy pod uwagę pomieszczenia socjalne, sale konferencyjne czy miejsca do relaksu, normy te mogą ulec zmianie. Ważne jest, by uwzględniać rodzaj wykonywanej pracy, sprzęt IT czy urządzenia techniczne, które zajmują dodatkową przestrzeń.

Czynniki wpływające na wymaganą powierzchnię

Decydując się na wynajem lub zakup powierzchni biurowej, konieczne jest uwzględnienie wielu aspektów. Uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy oraz stosowanych technologii, można dokładnie oszacować potrzeby swojej firmy. Ponadto, zrozumienie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest kluczowe, aby spełnić wymagania i zapewnić komfort pracownikom. Współczesne podejście do polityki socjalnej firmy i liczby pracowników jednocześnie zatrudnionych również mają bezpośredni wpływ na ilość metrów kwadratowych potrzebnych w biurze.

Przeczytaj również  Certyfikat LEED: Zrównoważona Budownictwo i Ekologia | Wszystko, co Musisz Wiedzieć

Nie tylko formalne przepisy determinują, ile powierzchni biurowej potrzebujemy w pomieszczeniach stałej pracy. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ostateczne wymagania:

  • Uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy: Niektóre stanowiska wymagają więcej miejsca z uwagi na sprzęt czy specyfikę pracy. Na przykład grafik komputerowy potrzebuje więcej miejsca na biurku niż osoba pracująca głównie z dokumentami.
  • Urządzenia techniczne, sprzęt itp.: Drukarki, skanery czy inne większe urządzenia zwiększają zapotrzebowanie na przestrzeń.
  • Polityka firmy: Część firm stawia na otwarte przestrzenie (open space), inne preferują kameralne warunki i biura podzielone na pokoje.
  • Pracownicy jednocześnie zatrudnionych: Ważne jest uwzględnienie nie tylko całkowitej liczby pracowników, ale i tego, ilu z nich pracuje w biurze w jednym czasie.

Normy prawne dotyczące przestrzeni biurowej

W Polsce, rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej jest kluczowym dokumentem określającym minimalne wymogi dotyczące przestrzeni biurowej i decydującym w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednakże, warto zaznaczyć, że istnieje wiele innych norm i standardów branżowych, które mogą być przydatne w określeniu odpowiedniej powierzchni.

  • Wspomniane wcześniej rozporządzenie mówi o minimalnej wolnej objętości pomieszczenia wynoszącej 13 m3 na pracownika.
  • Należy także pamiętać o wysokości pomieszczeń pracy. Powinny one wynosić co najmniej 2,5 m, chociaż w praktyce wiele biur posiada standardową wysokość 3 m.
  • W kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy, ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca, aby pracownicy nie czuli się ściśnięci i by mogli swobodnie się poruszać.
  • Rozporządzenie ministra pracy reguluje łączny czas przebywania w pomieszczeniach pracy

Ile wolnej przestrzeni powinien mieć każdy pracownik?

Choć przepisy określają minimalne wartości, warto zastanowić się nad komfortem pracowników. W praktyce zaleca się, aby każdy pracownik miał do dyspozycji co najmniej 6-7 m2 wolnej powierzchni podłogi. Obejmuje to jego biurko, krzesło, ale również miejsce na poruszanie się i ewentualne dodatkowe sprzęty czy materiały.

Przeczytaj również  Jak budować relacje z klientami – klucz do sukcesu w biznesie

Zwiększenie ilości przestrzeni na pracownika może wpłynąć na zwiększenie jego wydajności, komfortu pracy i ogólnego zadowolenia z miejsca pracy. Warto również pamiętać o dostosowywaniu przestrzeni do specyfiki wykonywanej pracy i indywidualnych potrzeb pracowników.

Podsumowanie

Odpowiednio dostosowana powierzchnia biurowa to kluczowy element w procesie planowania biura. Uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, technologii stosowanych, a także ilości pracowników jednocześnie zatrudnionych, decydujemy o komforcie i efektywności pracy.

Sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przydaje się znaczenie, gdyż wpływają one bezpośrednio na wymagania dotyczące powierzchni. Z kolei urządzenia techniczne i polityka socjalnej firmy mogą wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania na metry kwadratowe pomieszczeń biurowych.

  • Minimalna powierzchnia biurowa na samego pracownika według polskich przepisów wynosi ok. 4,3 m2 przy standardowej wysokości 3 m.
  • Wielkość wymaganej przestrzeni zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj wykonywanej pracy, używany sprzęt czy polityka firmy.
  • Zapewnienie odpowiedniej ilości przestrzeni dla pracowników jest kluczowe dla ich komfortu i wydajności pracy.
  • W praktyce zaleca się zapewnienie każdemu pracownikowi co najmniej 6-7 m2 wolnej powierzchni podłogi.
Call Now Button