hala produkcyjna

Wynajem hali produkcyjnej – na co warto zwrócić uwagę, wybierając lokal pod produkcję?

Rozważasz otwarcie nowego zakładu albo przeniesienie się do siedziby w lepszej lokalizacji? Wynajem hali produkcyjnej może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Zobacz, co dzięki niemu zyskasz, i sprawdź, jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego obiektu.

Hala produkcyjna: wynajem to dobre rozwiązanie!

O halach przemysłowych do wynajęcia najczęściej myśli się w kontekście wykorzystania przestrzeni na potrzeby logistyczne. To jednak nie koniec możliwości. W dostępnych obiektach można też realizować zadania związane z produkcją.

Wynajem hali produkcyjnej przekłada się na:

  • przyspieszenie rozpoczęcia pracy – budowa nowego obiektu zajęłaby znacznie więcej czasu;
  • przewidywalne, comiesięczne koszty eksploatacji – przy wynajmie hali produkcyjnej cena za m2 czy orientacyjne stawki za media są dobrze znane, a ich ewentualny wzrost (waloryzacja) często są z góry zapisane w umowie;
  • uniknięcie poważnej inwestycji finansowej na start – produkcję można rozpocząć bez ponoszenia kolosalnych wydatków na zakup terenu, przygotowanie projektu obiektu, a potem w budowę.

Co ważne hale produkcyjne na wynajem są oferowane w ramach umów długoterminowych. Pozwala to najemcom planować rozwój działalności w co najmniej kilkuletniej perspektywie.

Wynajem hali produkcyjnej – na te czynniki trzeba zwrócić uwagę

Jak znaleźć halę produkcyjną do wynajęcia, która sprosta oczekiwaniom? Oto kilka elementów, które radzą wziąć pod uwagę eksperci.

Lokalizacja hali przemysłowej do wynajęcia

Dobra lokalizacja to jedna z kluczowych kwestii dla (niemal) każdego biznesu. Jakie usytuowanie nowego zakładu będzie zatem optymalne? Świetnie sprawdzają się dobrze skomunikowane dzielnice przemysłowe – takie z łatwym dostępem do głównych dróg w okolicy. 

Przeczytaj również  Ardizja karbowana (Ardisia crenata) – Jak uprawiać i pielęgnować?

W kontekście logistyki warto też zwrócić uwagę na usytuowanie obiektu na mapie Polski. Jednym z obszarów kraju o najwyższym potencjale jest Łódź i jej okolice.

Łódź leży niemal dosłownie w sercu Polski. To sprawia, że łatwo stąd dotrzeć w każdym kierunku naszego kraju – od Podkarpacia po woj. zachodniopomorskie – wyjaśnia Jakub Paradecki, współwłaściciel i ekspert w biurze doradców w zakresie najmu oraz kupna nieruchomości komercyjnych Horyzont Nieruchomości, specjalizujący się w obiektach przemysłowych. – W naszym regionie rośnie rynek hal produkcyjnych na wynajem. Atrakcyjne obiekty, odpowiednie zarówno dla największych graczy, jak i dla MŚP, można znaleźć choćby na Widzewie, ale także na Bałutach czy w dzielnicy Łódź Górna – dodaje.

Warto przy tym wspomnieć, że usytuowanie biznesu produkcyjnego w pobliżu większej aglomeracji będzie też sprzyjać pozyskaniu pracowników, zwłaszcza jeśli zapewni się im transport. Im liczniejsza populacja miasta, tym mniejszym wyzwaniem będzie sprawne obsadzenie stanowisk.

Klasa hali produkcyjnej do wynajęcia

Do wyboru są obiekty klasy A i B. Czym się różnią?

  • Hale klasy A to nowoczesne, ustandaryzowane przestrzenie, które znajdują się głównie w dużych centrach logistyczno-przemysłowych. Są łatwe do zaadaptowania i najczęściej spełniają nawet bardziej surowe kryteria odnośnie do parametrów technicznych. Można się w nich spodziewać np. wysokiej nośności posadzki, dużego placu manewrowego czy optymalnej wysokości hali netto. Ich wynajem wiąże się jednak z wyższą ceną najmu.
  • Hale klasy B najczęściej są ulokowane na terenach industrialnych i postindustrialnych. To budynku starszego typu, np. niższe, z gęściej rozstawionymi słupami i bez dostępu do nowoczesnych technologii. Zazwyczaj wymagają większego wysiłku w kontekście adaptacji, ale koszty ich wynajęcia są niższe.

To, która klasa obiektu jest lepsza, zależy od potrzeb i modelu biznesowego konkretnego najemcy. Warto jednak zwrócić uwagę na potencjał w kwestii ewentualnej adaptacji oraz na to jak dużej ingerencji wymaga obiekt, aby można było w nim rozpocząć pracę.

Przeczytaj również  Relokacja pracowników – Na czym polega i jak przebiega?

Wynajem hali produkcyjnej w obiekcie klasy A daje zazwyczaj szerokie możliwości adaptacji przestrzeni.

Cena za m2 wynajętej hali produkcyjnej

… a szerzej – koszty wynajmu hali produkcyjnej. Warto podkreślić, że na ostateczną wysokość comiesięcznych wydatków składa się wiele elementów. Są to nie tylko czynsz (patrz przede wszystkim na efektywny, a nie na bazowy), ale również opłata serwisowa, wydatki z tytułu eksploatacji mediów.

Przy planowaniu budżetu należy też spojrzeć na kwestię kosztów adaptacji przestrzeni pod własną działalność. Im większych modyfikacji będzie wymagała, tym bardziej wzrosną wydatki.

Zamiast sprawdzać hale produkcyjne do wynajęcia na własną rękę, skontaktuj się z ekspertami

Poszukiwanie hal produkcyjnych do wynajęcia może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie masz dużego doświadczenia w obszarze nieruchomości. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się przekazać to zadanie w ręce specjalistów, najlepiej tych dobrze znających lokalny rynek. To upraszcza i przyspiesza proces wynajmu, ponieważ eksperci wyszukują i sprawdzają lokale wpisujące się w potrzeby biznesowe klienta. Potem pomagają też wynegocjować najkorzystniejsze warunki najmu i towarzyszą przy podpisywaniu umowy. Ich wsparcie usprawnia rozpoczęcie działalności i zwiększa bezpieczeństwo zawieranej transakcji. Warto zatem rozważyć skorzystanie z usług specjalistów.

Call Now Button