Coworking to pojęcie, które nie jest jeszcze w Polsce szczególnie znane, ale z drugiej strony zdobywa dość szybko na popularności. Szczególnie w dużych miastach, takich jak choćby Warszawa, jest to termin już dość popularny.
Coworking to słowo pochodzenia angielskiego i oznacza wspólną pracę. W największym uproszczeniu, polega to na tym, że wiele osób pracuje w jednym miejscu, gdzie mogą dzielić się wiedzą, spostrzeżeniami, wymieniać doświadczenia. Coworking to forma pracy przeznaczona głównie dla osób wolnych zawodów, freelancerów, którzy na co dzień więcej pracują w odosobnieniu, ale spotkanie z innymi przedstawicielami danego zawodu jest przydatne. Jest to też forma pracy dobra dla osób, które jeszcze nie mają swojego biura, a nie mogą pracować w domu. Przestrzenie coworkingowe to też bowiem swego rodzaju biuro do wynajęcia, z tym że inaczej zorganizowane. Z coworkingu korzystają często osoby, które rozpoczynają działalność, a własne biuro mają dopiero w planach.
Coworking – skąd się wziął?
Jak wiele różnych pomysłów, również coworking dotarł do Polski z zagranicy. Skąd dokładnie, tego nie wiadomo. Termin ten jest sam w sobie dość szeroki i może nim być określane wiele sposobów na organizację wspólnej przestrzeni do pracy. W Polsce najwcześniej przyjął się oczywiście w dużych miastach, czyli tam, gdzie osób zainteresowanych taką formą organizacji pracy jest najwięcej. Warszawa i inne duże miasta stanowią bowiem największy rynek dla firm oferujących biuro do wynajęcia działające na takich zasadach. Niemniej, biura tego typu spotykane są też w mniejszych miastach. Popyt na biura coworkingowe jest też tam, gdzie brak jest wystarczającej podaży tradycyjnych biur.
Na czym polega coworking?
Coworking to rodzaj biura do wynajęcia, gdzie zazwyczaj znajduje się jedno duże pomieszczenie z wieloma biurkami. Do wynajęcia są właśnie biurka, a nie określona przestrzeń. W biurze takim mogą być jednak wyznaczone strefy pozwalające na oddzielenie się od reszty pracujących. Taka forma pracy jest przeznaczona dla osób, które potrzebują wymienić poglądy czy spostrzeżenia z innymi, a przy takiej organizacji biura jest to znacznie ułatwione. Różne biura coworkingowe oferują różne wyposażenie i zasady działania. W każdym jednak najemca ma do dyspozycji wszelkie niezbędne w dzisiejszych czasach narzędzia do pracy, czyli internet, telefon, sprzęt biurowy itp. W niektórych biurach oferowane są komplementarne usługi jak pomoc prawna czy księgowa. Najemca może też otrzymać adres służący jako adres korespondencyjny.
Coworking czy małe biuro do wynajęcia?
Coworking jest nie tylko modny, ale ma też swoje realne zalety. Pozwala na obniżenie kosztów, istotnych szczególnie na wczesnym etapie prowadzenia działalności lub w profesjach o niskich dochodach. To też okazja do nawiązania kontaktów z innymi. Z czasem jednak, szczególnie przy rozwoju firmy, to tanie niewielkie biura do wynajęcia na ulicy domaniewskiej są lepszym wyjściem. Coworking to praca wśród wielu osób, co z czasem może być meczące. Z kolei niewielkie biura do wynajęcia oferują większy komfort pracy, większą dyskrecję i ciszę.
Wiele osób, które zakłada swoje firmy, rozpoczyna właśnie od coworkingu, ale z czasem własne biuro wydaje się nie tyle lepszym, ile koniecznym rozwiązaniem. Dzieje się tak, gdy zespół się rozrasta i wzajemna komunikacja w jednej dużej i otwartej przestrzeni nie jest już wystarczająco komfortowa. W poszukiwaniu biura do wynajęcia warto przejrzeć oferty, gdy duża podaż biur powoduje, że ceny są zaskakująco przystępne. Szczególnie niewielkie niewielkie biura są atrakcyjne cenowo, nawet w miastach tak dużych jak Warszawa.