Jakie są wady i zalety biur coworkingowych

Jakie są wady i zalety biur coworkingowych?

Coworking to pojęcie względnie nowe w języku polskim. Są osoby, które doskonale wiedzą, czym jest coworking, ale na pewno nie byłoby problemem znaleźć równie dużo osób, którym nic to nie mówi. Ponadto, z fenomenem biur coworkingowych mają do czynienia przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, bo tam jest on bardziej rozpowszechniony.

Coworking to specyficzny sposób pracy. Tym mianem określa się pewien rodzaj biur oraz pracowni. Jest to przestrzeń, którą każdy może wynająć, na dowolny okres, aby pracować w niej. Z początku coworking kojarzony był jedynie z osobami pracującymi jako freelancerzy, ale z takiej formy pracy korzystać może każdy chętny. Biura coworkingowe są dla wielu osób istnym zbawieniem, ale poza swoimi niewątpliwymi zaletami, mają też pewne wady.

Przeczytaj także: Jakie wady i zalety mają biura typu open space

Coworking czy wynajęcie biura stacjonarnego?

Wiele osób, które poszukują stacjonarnego biura do wynajęcia, waha się długo, zanim zdecyduje się na taki krok. Posiadanie biura to określony stały koszt, co dla wielu zawodów jest zbyt dużym obciążeniem. Dotyczy to właśnie głównie freelancerów, czyli przedstawicieli wolnych zawodów. Praca w domu, a szczególnie podejmowanie gości w postaci klientów czy kontrahentów, nie zawsze jest komfortowe. A wynajmowanie czy kupowanie biura tylko po to, aby skorzystać z niego kilka razy w miesiącu, mija się z zasady z celem. Dla takich osób biura coworkingowe są wartą rozważenia alternatywą.

Biura coworkingowe – zalety

W przypadku ww. osób na pewno zaletą będą koszty. Biuro coworkingowe wynajmuje się w razie potrzeby, a jeśli w danym miesiącu takowej nie ma, nic to nie kosztuje. Tak więc finanse są tutaj największym atutem. Przestrzeń coworkingowa to też dostęp do wielu udogodnień. O ile komputer z dostępem do internetu posiada niemal każdy, to już inne urządzenia biurowe, jak choćby skaner czy drukarkę, nie każdy. A biura coworkingowe są w takowe wyposażone. Dają one także możliwość posługiwania się adresem kontaktowym, co jest na pewno lepsze niż otrzymywanie korespondencji na adres domowy.

Przeczytaj również  Organizacja Stanowiska Pracy w Świetle Polskich Przepisów Prawnych

Praca w coworkingu to też szansa na poznanie ciekawych osób z tej samej i innych branży, co może zaowocować kontraktami czy zleceniami.

Przestrzeń coworkingowa i jej wady

Wadą jest na pewno to, że nie w każdym biurze coworkingowym są wydzielone boksy, jeśli ktoś chciałby prywatności. Nie każdemu też może odpowiadać zachowanie innych osób we wspólnej przestrzeni. Może wystąpić wówczas problem ze skupieniem się nad szczególnie trudnym i wymagającym zebrania myśli zadaniem. Także wygląd i wyposażenie takiego miejsca nie pozwala na to, aby zindywidualizować je pod własne potrzeby lub potrzeby swojej marki czy firmy. Jeśli komuś takie minusy będą zbytnio przeszkadzać, lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie biura stacjonarnego. Coworking wiąże się też z pewnymi kosztami, nawet jeśli nie są one duże. Ogólny koszt będzie raczej na pewno wyższy niż praca w domu, nawet przy uwzględnieniu udziału kosztów w wydatkach na mieszkanie.

Zobacz także: Wady i zalety pracy w biurze

O tym, czy warto wynająć biuro coworkingowe, każdy musi zdecydować samodzielnie. Najwięcej zależy od potrzeb i preferencji zainteresowanego, ale też i warunków, jakie oferuje dane biuro. A te są bardzo różne.

Call Now Button