Dlaczego wirtualne biuro nie zawsze się sprawdza?

Dlaczego wirtualne biuro nie zawsze się sprawdza?

Wirtualne biuro to rodzaj usługi, dzięki której najemca ma adres, pod którym działa, choć tak naprawdę nie musi spędzić w nim ani chwili. To usługa przeznaczona dla dość wąskiej, ale jednocześnie zróżnicowanej, grupy klientów. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zorientowaną na wielu klientów zazwyczaj nie mogą się obejść bez własnego biura.

Trochę inaczej jest z osobami wolnych zawodów, czyli na przykład tzw. freelancerami. Oni z jednej strony niekoniecznie muszą posiadać biuro, ale za drugiej dobrze jest, gdy mają adres działalności, który nie jest jednocześnie adresem zamieszkania.

Usługa wirtualnych biur została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych. Z czasem, jak wiele innych ciekawych pomysłów, przywędrowała również do Polski. U nas też, choć na razie głównie w największych miastach, takich jak choćby Warszawa, można wynająć wirtualne biuro. Zasady, na jakich takie biura działają, są bardzo zróżnicowane. W dużym uproszczeniu, jest to miejsce, które daje najemcy adres, którym może się on posługiwać, natomiast, fizycznie nie działa pod nim. Choć oczywiście może, ponieważ wiele wirtualnych biur oferuje również sale na wynajem w razie potrzeby. Dla pewnych rodzajów działalności takie biuro będzie idealne, ale dla wielu lepszym będzie wynająć biuro na warszawskim Mokotowie, czyli jednym z największych zagłębi biurowych Warszawy.

Biuro stacjonarne a wirtualne – różnice i podobieństwa

Zwykłe biuro, jak każdy dobrze wie, to miejsce, gdzie ludzie pracują, które odwiedzają klienci i kontrahenci. Dla firmy najmującej biuro to adres prowadzenia działalności, zarówno w ujęciu formalnym, jak i dosłownym. W przypadku biura wirtualnego jest inaczej. To miejsce, którego adresem najemca się posługuje, ale nie musi w nim spędzać czasu. Właśnie dla adresu takie biuro się najczęściej wynajmuje. Zakres usług biur wirtualnych jest bardzo szeroki. Poza samym adresem, oferuje też obsługę poczty, odbiór faksów, skrzynkę pocztową, a wiele z nich dysponuje także powierzchnią biurową. Najemca może więc w razie potrzeby wynająć gabinet czy salę konferencyjną na spotkanie z klientem czy kontrahentem.

Przeczytaj również  Czy można pracować w biurze bez okien?

Dla kogo wirtualne biuro?

Usługa wirtualnego biura jest przeznaczona dla osób, które nie potrzebują do pracy stałej siedziby w postaci standardowego biura. To najczęściej freelancerzy, czyli wykonawcy wolnych zawodów. Takie osoby mogą pracować często gdziekolwiek, choćby we własnym domu. Biuro stacjonarne nie jest im niezbędne na co dzień. Są to np.

  • tłumacze
  • pisarze
  • graficy
  • copywriterzy
  • informatycy itp.

Własny dom może być dla nich dobrym miejscem do pracy, choćby ze względu na koszty, ale jest dalekim od ideału, gdy trzeba spotkać się z klientem. Wirtualne biuro w prestiżowym miejscu to również atut wizerunkowy. Wiele firm w ten sposób tworzy także wirtualne filie w innych miastach, aby pozyskać nowych klientów.

Minusy wirtualnego biura

Wirtualne biuro, choć ma wiele zalet, nie zawsze się sprawdzi. Gdy trzeba choć kilka razy w miesiącu spotkać się z kontrahentem, koszt każdorazowego najmu sali niekoniecznie musi być opłacalny. Z drugiej strony wirtualne biuro, które nie oferuje wielu potrzebnych usług, jest mało praktyczne. Ponadto staje się ono bezużyteczne, gdy trzeba zatrudnić choć jedną osobę do pracy biurowej czy podobnej. Wówczas zdecydowanie lepiej jest wynająć biuro w warszawie na ulicy domaniewskiej czy w innej atrakcyjnej lokalizacji. Przed podjęciem decyzji o najmie wirtualnego biura trzeba też rozważyć koszty. Korzystanie w wielu usług oferowanych przez biuro wirtualne może być nawet droższe niż wynajęcie biura stacjonarnego. Minusy wirtualnego biura zaczynają się z reguły pojawiać wraz z rozwojem działalności, dlatego warto od razu rozważyć opcję najmu biura stacjonarnego.

Call Now Button