Zadzwoń: +48 725 300 600 Lub napisz: [email protected]

Czynsz bazowy a efektywny – To warto wiedzieć chcąc wynająć biuro

Strona Główna » Blog » Czynsz bazowy a efektywny – To warto wiedzieć chcąc wynająć biuro
Czynsz bazowy a efektywny – To warto wiedzieć chcąc wynająć biuro

 

Wynajem powierzchni biurowych wiąże się z koniecznością uiszczania czasowych opłat. Rozważając możliwości skorzystania z powyższej opcji na rynku nieruchomości, powinieneś zapoznać się z pojęciami czynszu bazowego oraz efektywnego.

Znaczenie czynszu efektywnego

Pojęcie czynszu efektywnego jest istotne z pozycji najemcy, wynajmującego, a także w sferze księgowości. W kontekście najemców, termin bardzo często pojawia się już w ogłoszeniu o możliwości najmu. Taki zwrot, naprzemiennie z czynszem netto, pojawia się również podczas aukcji nieruchomości.

Czynsz efektywny netto jest, na ogół, niższy niż faktyczny czynsz, więc właściciele, w myśl chwytów marketingowych, stosują go w swoich ulotkach i banerach reklamowych. Kwota sprawia więc wrażenie atrakcyjnie niskiej.

Podręcznikowa definicja czynszu efektywnego zakłada, iż jest on rzeczywistą stawką czynszu po odjęciu wartości koncesji wynajmu.

Podczas, gdy termin czynszu efektywnego jest często używany do zwabienia potencjalnych najemców, samo określenie związane jest bardziej z właścicielem nieruchomości.

Sposoby obliczania czynszu efektywnego

Określając rzeczywistą stawkę czynszu i czy transakcja jest opłacalna, właściciele muszą obliczyć koszt koncesji, konserwacji i renowacji, aby określić efektywność czynszu. Takie obliczenia dla najemcy nie są czymś trudnym do wykonania.

Wystarczy od rocznego kosztu najmu odjąć dostępne ulgi oraz podzielić przez dwanaście miesięcy.

Przykładowo, jeśli przedmiot najmu (mieszkanie, czy biuro) kosztuje 24 000 zł rocznie, a przyszły najemca otrzyma jeden miesiąc czynszu o wartości 2 000 zł za darmo, jego efektywny miesięczny czynsz wyniesie 1 833 zł. Wynajmujący musi przewidzieć koszta, takie jak remonty, wydatki operacyjne, podatki, ubezpieczenia i inne związane z nieruchomością w celu ustalenia rzeczywistego czynszu z punktu widzenia właściciela.

Pojęcie czynszu bazowego

Czynsz bazowy (zwany również podstawowym) odnosi się do minimalnej kwoty czynszu, która jest należna na mocy umowy najmu.

Umowa najmu wymaga również, aby najemca płacił dodatkowy czynsz w oparciu o jeden lub kilka czynników. Ten dodatek jest zwykle wymogiem procentowym.

Przykładowo, jeśli czynsz bazowy płatnika wynajętej powierzchni biurowej wynosić będzie 1500 zł, musi on jeszcze doliczyć wartość dzierżawy, której procent określony jest podczas zawierania umowy najmu. Czynsz bazowy jest zwykle obliczany na podstawie ilości zajmowanego miejsca (czyli powierzchni) i czasami jest negocjowalny. To ostatnie zależeć będzie od dobrej woli i chęci wynajmu właściciela.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed przystąpieniem do wynajmu biura?

Dodatkowy czynsz może obejmować nie tylko wymaganie procentowe, ale także składki na podatki, ubezpieczenie i utrzymanie czystości.

Jeśli to brzmi nieuczciwie, zastanów się, co otrzymujesz pośrednio w zamian. Przykładowo jeśli powierzchnia biurowa usytuowana będzie w centrum handlowym, duży parking dla twoich klientów, możliwość skorzystania z usług gastronomicznych, nawet ochroniarz przy wejściu, stanowić będą wartość dodaną.

A teraz warto zastanowić się, ile kosztowałyby te kwestie, gdybyś musiał sam za nie zapłacić?

Zgodnie z podstawową umową najmu dzielisz te koszty z innymi lokatorami, którzy również wynajmują powierzchnię handlową w centrum handlowym.

Call Now Button