Czy będąc freelancerem, warto wynająć biuro?

Czy będąc freelancerem, warto wynająć biuro?

Freelancer to całkiem nowe w polskich realiach określenie. Używane jest w stosunku do osób, które nie są zatrudnione na etat, ani też nierzadko nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Można ich określić mianem wolnych strzelców, którzy podejmują się często krótkotrwałej współpracy, a zazwyczaj w każdym momencie współpracują z wieloma kontrahentami. Wielu freelancerów pracuje w domu, co ma swoje zalety i wady, ale czy praca w domowym zaciszu jest jedynym sposobem na to, aby wykonywać zlecenia?

Praca w domu = Redukcja kosztów

Podstawowym argumentem przemawiającym za pracą we własnym domu jest oczywiście redukcja kosztów. Nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów najmu biura, korzysta się przecież z metrażu we własnym domu. Wiele osób preferuje taki sposób pracy z jeszcze innego powodu. Jest to nieumiejętność skupienia się wśród innych ludzi. Są też na pewno i takie przypadki, gdy charakter zadań, jakie wykonuje freelancer, wymagają pracy w odosobnieniu. Wreszcie, wiele osób łączy pracę z jednoczesnym wykonywanie domowych obowiązków, na przykład opieką nad dzieckiem.

Jednak na rynku pojawia się coraz więcej możliwości kierowanych specjalnie do ludzi wolnych zawodów i wolnych strzelców. Nie zawsze bowiem biuro jest tożsame z otwartą przestrzenią, tzw. open space, gdzie w jednym pomieszczeniu pracuje mnóstwo osób. Sporo firm na rynku ma ofertę specjalnie skrojoną na potrzeby wymagających freelancerów. My również oferujemy przestrzeń biurową w nowoczesnych biurowcach w centrum Warszawy dla tego typu najemców. W naszej ofercie znajdują się  między innymi biura do wynajęcia na Warszawskim Śródmieściu – idealna lokalizacja w ścisłym centrum.

Jakie biura dla freelancera?

To, co odróżnia freelancera jako potencjalnego najemcę biura od firmy, jest oczywiście mniejsza potrzebna przestrzeń. Oczywiście, freelancer to nie zawsze osoba o takich samych potrzebach, wykonuje przecież różne zawody. W wielu przypadkach jednak wymagania freelancera to biurko czy nawet inne miejsce siedzące i dostęp do internetu.

Przeczytaj również  Sztuczna inteligencja w nieruchomościach: Rewolucja w zarządzaniu i inwestowaniu

Z racji tego, że na rynku podaż powierzchni biurowej przewyższa obecnie popyt, firmy, które oferują biura na wynajem mają bardzo elastyczną ofertę i dostosowują się do wymagań najemcy. A biura w Warszawie czy innych miastach Polski mogą być nawet w najmniejszym szczególe wykonane zgodnie z wymogami najemcy, czy nabywcy.

Wśród nich są też i biura dla klientów o niewielkich potrzebach co do metrażu. Cena staje się wówczas bardziej atrakcyjna i przystępna dla freelancera. Potencjalni najemcy mają do wyboru kilka modeli biur na własną działalność. Poza tradycyjnymi biurami, warte polecenia jest biuro wirtualne lub biuro coworkingowe. Szczególnie te ostatnie stają się w Polsce coraz bardziej modne i powstaje ich coraz więcej.

Przeczytaj też: Jakie są wady i zalety biur coworkingowych

Coworking czy biuro wirtualne?

Coworking to określenie na rodzaj dzielonej przestrzenni do pracy. Polega to na tym, że freelancer może nie tyle wynająć biuro w dosłownym tego słowa znaczeniu, ile wręcz biurko, ewentualnie inne miejsce do pracy. Dzieli się wówczas przestrzeń biurową z innymi osobami, a ponadto otrzymuje się dostęp do różnych udogodnień jak sprzęt biurowy, internet i inne usługi przydatne w pracy biurowej. Choć nie można mówić w takim przypadku o odosobnieniu, to biuro coworkingowe, czyli praca z ludźmi o podobnych zawodach, może przynieść profity.

Innym typem oferty biurowe są biura wirtualne. Ich również powstaje bardzo wiele i mnóstwo osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że liczne biura w Warszawie na Woli i nie tylko, to właśnie biura wirtualne. To rodzaj przestrzeni biurowej, z której korzysta się wtedy, gdy jest potrzeba. Przykładowo, freelancer na co dzień pracuje w domu, a na spotkanie z klientami umawia się właśnie w takim biurze, gdyż spotkanie we własnym domu niekoniecznie musi być komfortowe dla drugiej strony. Co innego, gdy jest to przestrzeń biurowa w nowoczesnym biurowcu.

Przeczytaj również  Jak podzielić biuro na strefy? – Praktyczny poradnik dla firm

Przeczytaj też: Dlaczego wirtualne biuro nie zawsze się sprawdza

Kontrahent nie musi nawet wiedzieć, że nie jest własnością rozmówcy. Biura takie można opłacać na zasadzie abonamentu lub każdorazowo. W pakiecie zazwyczaj są też inne usługi, nie tylko sam pokój z biurkiem. Najczęściej jest to adres, którym można się posługiwać jako korespondencyjnym, a więc też obsługa poczty tradycyjnej, odbieranie telefonów i wiele innych. W wielu przypadkach będzie to rozwiązanie tańsze niż wynajmowanie biura w tradycyjnym rozumieniu tego słowa.

Call Now Button