8 ciekawostek które warto znać na temat Śródmieścia Warszawy

8 ciekawych miejsc w Śródmieściu Warszawy, które warto zobaczyć

Warszawa to stolica Polski, a zarazem największe miasto w naszym kraju. Status ten zobowiązuje, dlatego też rok rocznie stołeczne miasto oblegane jest przez rzesze turystów. Większość z nich swoje pierwsze kroki stawia w kierunku Śródmieścia, bowiem powszechnie uznaje się, że jest tam najwięcej atrakcji. Przedstawiamy 8 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w samym centrum stolicy Polski.

Zamek Królewski

Zamek Królewski na Warszawskim Śródmieściu

Na początek klasyka i stały punkt odwiedzin wszystkich wycieczek, czyli Zamek Królewski. Ten budynek charakteryzuje się bardzo burzliwymi losami. Został wybudowany w XIII wieku i przez kolejne wieki był niszczony i grabiony przez najeźdźców.

W trakcie II Wojny Światowej został niemal całkowicie zniszczony przez wojska niemieckie. Zamek został odbudowany w latach 80. XX wieku i obecnie pełni funkcje reprezentacyjne i muzealne. Co roku miejsce to odwiedza ok. pół miliona osób. W budynku znajdują się m.in. insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz urna z sercem Tadeuszka Kościuszki. Warto również dodać, że Zamek Królewski razem ze Starym Miastem znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki

Myśląc “Warszawa”, większość osób momentalnie widzi przed oczami Pałac Kultury i Nauki. Ten niezwykle charakterystyczny budynek jest najwyższą budowlą w Polsce i bardzo wyróżnia się patrząc na panoramę stołecznego miasta. Popularny PKiN powstał jako “dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, a początek jego budowy datuje się na rok 1952.

Aktualnie jego wnętrza mieszczą siedziby wielu przedsiębiorstw i organizacji. Pałac Kultury i Nauki posiada Salę Kongresową mogąca pomieścić 3000 osób. W budynku organizowane są również różnego rodzaju targi. Dotarcie do obiektu nie będzie trudne ze względu na to, że jest on widoczny z wielu miejsc Warszawy. Na miejscu warto udać na taras widokowy zlokalizowany na 30. piętrze (cały budynek posiada 42 kondygnacje). Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że znany powszechnie kolor budynku wynika z tego, że jest on… brudny. W rzeczywistości obiekt ten był niemalże biały, a jego obecna szara kolorystyka jest wynikiem upływu czasu.

Przeczytaj również  Biuro dla małego zespołu – Analiza kosztów i efektywności

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Częstym punktem wielu wycieczek szkolnych jest zlokalizowane przy Wybrzeżu Kościuszkowskim Centrum Nauki Kopernik. Główną atrakcją tego miejsca jest możliwość przeprowadzania samodzielnych doświadczeń przez zwiedzających multimedialne wystawy. W związku z tym, że obiekt łączy z sobą wiele dziedzin nauki możemy w nim znaleźć wystawy związane m. in. z biologią, chemią, fizyką czy robotyką.

Ciekawym miejscem zlokalizowanym w Centrum jest planetarium wyposażone w kopułę o średnicy 16 metrów. Warto skorzystać z tej atrakcji i zobaczyć projekcję gwiezdnego nieba. Dodatkowym atutem miejsca jest świetny system nagłośnienia, który zapewnia niezapomniane wrażenia. Ceny biletów mieszczą się w przedziale 20-35 złotych.

Nowy Świat

Ulica Nowy Świat w Warszawie na Śródmieściu

Kolejnym miejsce wartym zainteresowania na śródmieściu Warszawy jest ulica Nowy Świat, będąca częścią Traktu Królewskiego. Rozpoczyna się ona przy placu Trzech Krzyży, a kończy przy skrzyżowaniu z ulicą Oboźną. Ulica liczy ok. 1100 metrów, a szczególnie warto poświęcić czas na spokojny spacer na odcinku od skrzyżowania z alejami Jerozolimskimi do skrzyżowania z ulicą Świętokrzyską.

Charakteryzuje się on zabudową w stylu klasycystycznym, który został odtworzony po zniszczeniach w trakcie II Wojny Światowej. Ulica Nowy Świat w głównej mierze posiada charakter reprezentacyjny. Posiada szerokie chodniki z licznymi ogródkami restauracyjnymi, które sprzyjają przerwom w spacerze. Ponadto w weekendy zamykany jest na niej ruch kołowy, a w związku z tym jest ona miejscem lubianym szczególnie przez rolkarzy i rowerzystów.

Na Nowym Świecie znajduje się bardzo dużo wartych zainteresowania budynków, a niemalże każdy obiekt posiada swoją interesującą historię. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na Kamienicę Efrosa, Pałace Staszica i Zamoyskich oraz pomniki Mikołaja Kopernika i Charles’a de Gaulle’a. Mimo prestiżowego charakteru całej ulicy na jej tyłach znajdują się Pawilony Nowy Świat. Jest to miejsce będące zagłębiem małych barów i knajpek, które szczególnie upodobali sobie młodzi ludzie.

Przeczytaj również  Nowoczesne biurowce w Warszawie – TOP 10

Palma przy rondzie de Gaulle’a

Palma w Warszawie na Nowym Świecie

Zostając przy ulicy Nowy Świat nie można wyróżnić jednego z ciekawszych obiektów zlokalizowanych przy tejże ulicy. Mowa o sztucznej palmie usytuowanej na środku ronda de Gaulle’a. Ten osobliwy element ozdobny powstał w 2002 roku za sprawą artystki Joanny Rajkowskiej i jest elementem projektu “Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Palma została “posadzona” w nawiązaniu do izraelskiej Jerozolimy, bowiem w tym mieście jest bardzo często spotykana. W Warszawie pełni rolę ciekawostki oraz drogowskazu dla turystów. Trzeba jednak przyznać, że wyglądem nie odbiega to oryginalnych pierwowzorów, a znaczna część przyjezdnych uznaje ją za prawdziwą.

Hale Mirowskie

Hale Mirowskie

Jest to kompleks składający się z dwóch hal (zachodniej i wschodniej) położonych na placu Mirowskim oraz placu Żelaznej Bramy. Oba budynki są obiektami handlowymi. Jednak na czym polega ich fenomen?

Po pierwsze są to pierwsze wybudowane w centrum Warszawy miejsca o przeznaczeniu handlowym. Zostały oddane do użytku ponad 100 lat temu (w 1902 roku). Przed samym wybuchem II Wojny Światowej w budynkach mieściło się ok. 900 sklepików należących do lokalnych handlarzy. Podobnie jak znaczna część miasta, również Hale Mirowskie ucierpiały w trakcie wojny.

Drugim czynnikiem sprawiającym, że warto udać się w to miejsce jest jakość sprzedawanych tam produktów. Od wielu lat jest to znak szczególny wyróżniający Hale Mirowskie. Dlatego też chętnie korzystają z nich szefowie kuchni, którzy poszukują świeżych składników lub egzotycznych przypraw, niedostępnych w innych miejscach. W halach znajdziemy również mnóstwo świeżych kwiatów. Warto sprawdzić to miejsce w trakcie wycieczki po warszawskim śródmieściu, ponieważ można zaopatrzyć się w naprawdę oryginalne produkty.

Zobacz też: Biura do wynajęcia w Warszawie na Śródmieściu

Fotoplastikon

Fotoplastikon

Przedstawienie tego miejsca należy zacząć od wyjaśnienia czym właściwie jest fotoplastikon. Jest to automatyczne urządzenie służące do prezentacji pojedynczych zdjęć, tzw. przeźroczy. Warszawski fotoplastikon zlokalizowany jest przy Alejach Jerozolimskich 51 i najprawdopodobniej istnieje w tym miejscu już od 1905 roku. Od 2012 roku urządzenie jest własnością Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przeczytaj również  Jak budować relacje z klientami – klucz do sukcesu w biznesie

Zbiór liczy ok. 7 tysięcy zdjęć, jednak kolekcja jest ciągle poszerzana. Zdjęcia przedstawiane w fotoplastikonie ukazują m.in. Warszawę w różnych okresach oraz różne interesujące wydarzenia ze świata. Ciekawostką jest fakt, że urządzenie z racji swojego zabytkowego wyglądu bardzo często było wykorzystywane przy produkcji filmów i seriali.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Muzeum Karykatury w Warszawie

Na koniec pozostawiamy interesujące miejsce, o istnieniu którego nie wszyscy wiedzą. Zlokalizowane przy spokojnej ulicy Koziej Muzeum Karykatury to ciekawa propozycja na urozmaicenie naszego zwiedzania. Jak sama nazwa wskazuje miejsce to zajmuje się kolekcjonowaniem i udostępnianiem wszelkich form artystycznych przedstawiających karykaturę. Obecnie zbiory muzeum liczą ok. 20 tysięcy prac, a kolekcja jest oczywiście stale powiększana. W obiekcie znajdziemy dzieła zarówno polskich satyryków, jak i zagranicznych.

Warto spróbować wybrać się do Muzeum Karykatury w okresie kiedy organizowana jest w nim jedna z wystaw tematycznych. Ciekawostką jest fakt, że muzeum zostało zauważone przez brytyjski “The Guardian” i wyróżnione tytułem jednego z dziesięciu najbardziej unikatowych muzeów w Europie.

Warszawa to miasto, które zdecydowanie należy odwiedzić. Oczywiście jednodniowa wizyta nie pozwoli nam na odkrycie wszystkich uroków miasta. Stolicę Polski warto zwiedzać kilkukrotnie, bowiem za każdym razem możemy odkryć coś nowego. Ciekawym pomysłem może być również próba “zgubienia” się w stołecznym mieście i poznanie jego zakamarków, które przy typowej wycieczce byłby dla nas niedostępne. Jeśli planujemy pierwszą wycieczkę po mieście, warto skupić się na ścisłym centrum, ponieważ oferuje ono ogrom atrakcji.

Call Now Button